İngiliz Dili ve Edebiyatı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Türkiye’de önde gelen ve çağın gereksinimleri doğrultusunda disiplinlerarası bakış açısı taşıyan bir programdır.

Derslerimiz İngiliz dili, edebiyatı ve dilbilimi alanlarında yoğunlaşmakla beraber, güncel araştırmalara ve tartışmalara paralel bir şekilde uygulamalı dilbilim, kültürel çalışmalar, karşılaştırmalı edebiyat, Amerikan edebiyatı, sömürge sonrası edebiyat ve çağdaş eleştirel kuramlar içerikli dersler de müfredatımızda yer almaktadır.

Derslerin İngilizce işlendiği bölümümüzde öğrencilerimiz isteğe bağlı olarak eğitimleri sırasında veya sonrasında pedagojik formasyon sertifikası alarak mezun olduktan sonra her seviyedeki eğitim kurumlarında İngilizce öğretmeni ve öğretim görevlisi olarak görev yapabilmektedir. Bunun yanısıra, ileri İngilizce bilgisine ek olarak kültür ve edebiyat altyapısı ile donanmış bireylerin istihdam edildiği devlet kurumları, finans, medya, reklam ve turizm sektörü ile yayınevleri gibi yerlerde geniş iş imkanlarına sahiptirler.

Üniversitemizin dahil olduğu Erasmus+, Mevlana ve Farabi Öğrenci Değişim Programları sayesinde bölümümüzden çok sayıda öğrenci her yıl yurtiçi ve yurtdışında anlaşmalı olduğumuz üniversitelerde eğitim görme fırsatı yakalamaktadır. Ayrıca yurtdışından bölümümüze kabul edilen çok sayıda yabancı uyruklu öğrenci ile eğitim alma şansına sahip olan öğrencilerimiz günümüz dünyasının artan çeşitliliğine uyum sağlama sürecine dahil olmaktadır.

Bölümümüz öğrencileri belirli aralıklarla gerçekleştirilen tiyatro, kültürel geziler, bölüm dergisi yayını ve konferanslar gibi aktivitelerde görev alarak teorik eğitimini aldıkları konularda deneyim kazanmakta ve bu etkin görevleri sayesinde sorumluluk bilinci edinmektedir.

Son Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, Çarşamba