Aday Öğrenci Duyuruları

2022 YKS Aday Öğrencilerimiz için Bilgilendirme; Bölümümüz hakkında bilgilere ve ilgili linklere aşağıdaki sekmelerden ulaşabilirsiniz.

 

  • Programın içeriği, fakültenin bulunduğu yerleşke/kampüse ilişkin koşullar,

Biyoloji Bölümü Üniversitemiz Evliya Çelebi yerleşkesinde yer alan Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde yer almaktadır. Biyoloji Bölümü 1993-1994 yılında lisans düzeyinde eğitim ve öğretime I. ve II. öğretim olmak üzere açılmıştır.

Bölümümüzün amacı; öğrencilerine biyoloji ile ilgili temel kavramları öğretmek, Türkiye’nin hayvan ve bitki varlığı ile doğal çevresini tanımasını sağlayıcı bilgiler vermek, onların araştırmacı yönlerinin gelişmesini sağlamak, laboratuarda çalışma, deney yapma ve proje hazırlama becerileri kazandırmak, çevre korumacı kişiliğe sahip çevreye duyarlı öğrenciler yetiştirmektir. Bununla beraber biyolojinin çeşitli alanlarında araştırmalar yaparak yeni bilgiler üretmek ve üretilen bilgileri dergilerde yayınlayarak veya konferanslar ve sempozyumlarda sunarak bilgiyi yaymaktır.

Bölümümüze öğrenci alımı ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınav ile olmaktadır. Öğrencilerimizin Biyoloji programını tamamlaması için programda belirtilen lisans derslerini başarmaları gerekmektedir.

Bölümümüzde 7 Profesör, 3 Doçent, 8 Doktor Öğretim Üyesi ve 1 Doktor Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 19 öğretim elemanı vardır.

Bölümümüze ait 100 öğrenci kapasiteli 2 adet amfi, 50 öğrenci kapasiteli 4 adet sınıf ve 1 adet seminer salonu ile her biri 130 m2’lik alana sahip 70 öğrenci kapasiteli 2 adet öğrenci laboratuvarı bulunmaktadır. Bununla beraber araştırma, hücre kültürü, mikrobiyoloji, entomoloji, biyokimya ve deney hayvanları üretim laboratuvarları ile bitki büyütme odası, herbaryum, hayvan müzesi, akvaryum odası bulunmaktadır.

Bölümümüz dört anabilim dalından oluşmaktadır. Bunlar; Zooloji, Botanik, Genel Biyoloji ve Moleküler Biyolojidir.

Bölümümüzdeki araştırma alanları; Bitki Stres Fizyolojisi, Allelopati, Bitki Anatomi ve Morfolojisi, Bitki Ekolojisi ve Sistematiği, Biyokimya, Moleküler Biyoloji, Hücre Kültürü, Entomoloji, Mikrobiyoloji, Çevre Biyolojisi, Hayvan Ekoloji ve Davranışları, Parazitoloji, Hayvan Fizyolojisi ve Balık Ekolojisi konuları üzerinedir.​

 

 

-  Staj Eğitimi: Bölümümüzde zorunlu staj eğitimi bulunmamaktadır.

 

- Mesleğin gerektirdiği kıyafet ve donanım malzemelerine ilişkin koşullar; Bölümümüz laboratuvar derslerinde beyaz laboratuvar önlüğü giymek zorunludur.

 

- Ders uygulamalarında kullanılacak sarf malzeme, araç ve gereç gideri; sınav, materyal

ve eğitim öğretim hizmeti karşılığı öğretim giderlerine ilişkin koşullar; ders uygulamalarında kullanılacak sarf malzeme, araç ve gereç gideri; sınav, material ve eğitim öğretim hizmeti karşılığı öğretim giderleri alınmamaktadır.

 

 

Son Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2023, Perşembe