Fen Edebiyat Fakültesinde Mezuniyet Heyecanı

Fen Edebiyat Fakültesinde Mezuniyet Heyecanı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin Mezuniyet Etkinliklerinin ilk gününde tören düzenleyen fakültelerden olan Fen Edebiyat Fakültemizde öğrencilerimiz mezuniyetlerini kutladılar.

 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi mezuniyet etkinliklerinin ilk gününde Fen Edebiyat Fakültemiz için tören düzenlendi.

Tırmanma Duvarı önünde düzenlenen törene Kütahya milletvekili Ceyda Çetin Erenler, Kütahya Belediye Başkan Vekili Salih Özden, Rektör Vekilimiz Prof. Dr. Muammer Gavas, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Hasan Göçmez ve Prof. Dr. Atilla Batur, Dekanımız Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları, dekan yardımcılarımız Doç. Dr. Arif Kolay ve Dr. Öğr. Üyesi Nüket Akanıl Bingöl, Kütahya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Ünal, akademik ve idari personellerimiz, öğrencilerimiz ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşımızın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Prof. Dr. Rahmi Kasımoğulları, şunları söyledi:

İnsan hayatın içinde birçok an yaşar. Bunların bir kısmı sevinçle, bir kısmı acılarla, bir kısmı umutla, bir kısmı hüzünle doludur. Yaşanan bu anların bazıları hafızamızdan silinir. Birçoğunu ise unutamayız. İşte böyle bir özel an için burada toplanmış bulunuyoruz. Bugün, 2020-2021 eğitim öğretim döneminde Fakültemizden mezun olan öğrencilerimiz için bir mezuniyet töreni gerçekleştirmenin pandemiden dolayı buruk mutluluğunu yaşıyoruz. Bu çok anlamlı ve müstesna günde, heyecanınızı, hüznünüzü, mutluluğunuzu ve en önemlisi başarılarınızı paylaşıyor, hepinizi saygı, sevgi ve içtenlikle selamlıyorum.

Öncelikle bu anlamlı günümüze gelerek bizleri onurlandırdığınız ve sevincimize ortak olduğunuz için şahsım ve Fakültem adına herkese teşekkür ediyor, törenimize hoş geldiniz diyorum.

Sevgili mezunlarımız, yaklaşık iki yıldır yaşadığımız pandemi süreci bizleri ayırdı, sizleri çok özledik. Ancak bu süreç bize, hayatta her şeyin olabileceğini her türlü olumsuzluğa bir B planımız olması gerektiğini öğretti. Allah’tan bu musibeti en kısa sürede hayatımızdan silmesini diliyorum.

Sevgili gençler, bizimle geçirdiğiniz dört yıl içinde, fakülte olarak, bölümünüz ve ana bilim dalınızla ilgili bilgilerin yanında, sizlere; okumanın ve öğrenmenin ne kadar keyifli ve sadece insana has bir özellik olduğunu hatırlatmaya çalıştık. Bu bağlamda bizlerden, düşündüklerinizi korkusuzca ama saygı ve ahlak çerçevesinde ifade edebilmeyi, soru sorabilmeyi, fikirlerinizi paylaşmayı, hayallerinizdekileri tasarlamayı, başkalarının fikir ve hayat tarzına saygılı olmayı, çevrenizdeki insanlarla dostluk ve kardeşlik içinde yaşamanın mutluluk ve huzurunu öğrendiniz. Sizler bugün mezun oluyor ve hayata atılıyorsunuz. Elbette ki bizim de sizden bazı beklentilerimiz olacak. Bunların başında, her ne olursa olsun doğru, güvenilir ve adil bir insan olmanızı, bencil olmamanızı, bildiklerinizi önce kendinize sonra çevrenize yansıtmanızı, hayal kurmanızı, tefekkür etmenizi ve toplumun manevi değerlerine saygılı olmanızı, çalışıp emek vermediğiniz yani hak etmediğiniz hiçbir şeye sahip olmaya çalışmamanızı bekliyoruz.

Birlikten kuvvet doğar. Üç tane biri alt alta yazıp toplarsanız üç eder, ancak yan yana yazarsanız yüz on bir değerini alır. Dolayısıyla Birlik olmanızı, ülkemize ve insanlığa faydalı olmak için birlikte çaba göstermenizi bekliyoruz.

Sevgili gençler, hangi bölümden mezun olursanız olun. Mezun olurken biz size bir anahtar olarak diplomanızı veriyoruz. Bu anahtarı kullanarak içeri girip hayat denizine dalmak ya da kullanmayıp bir kenara koymak sizin elinizde. Sizlerden geleceğe yönelik hedeflerinizi belirlemenizi, amacınız doğrultusunda hareket etmenizi bekliyorum. Bundan sonraki yolunuzu sadece aklın, vicdanın ve bilimin ışığı aydınlatsın. Unutmayın ki, dürüst, çalışkan ve üretken insan bir değerdir ve ancak değer oluşturduğunuzda başarı sizi takip eder. Burada çok değerli öğretim üyesi arkadaşlarıma da seslenmek istiyorum. Üzerimizdeki sorumluluk çok büyük. Tabi ki bu sorumluluğun kendisi kadar vebali de.

Mevlana’nın bir sözünü anmadan geçmek sanırım olmaz. Mevlana diyor ki, “Sen taş, kaya ve mermer dahi olsan, eğer bir terbiyecinin (gönül ehlinin) eline düşersen cevher olursun” Sizler bu gençlerimizi dört yıl boyunca eğittiniz. Bu gençler sizlerin eseridir. Dışarıda ekmek yerlerse sizi minnetle anacaklar. Yani sizler öğrencilerinizle anılacaksınız. O halde göstermiş olduğunuz üstün çaba ve gayretle Gençlere olan katkılarınızdan dolayı sizlere de ayrıca teşekkür etmek isterim.

Değerli anne ve babalar, Dört yıl önce gözbebeğiniz evlatlarınızı iyi yetişmiş gençler olarak bizlere teslim ettiğiniz zaman sevinçli ve gururluydunuz. Çünkü evlatlarınız zorlu sınavları başarmış ve üniversite öğrencisi olmuşlardı. Bugün daha çok sevininiz ve daha çok gurur duyunuz. Çünkü evlatlarınız dört yıl süresince bizim gözbebeğimiz öğrencilerimiz olarak eğitim aldılar. Artık hizmet sunucu, karar verici, iletişimci, toplum lideri ve yönetici olma özellikleriyle donanmış birer değerdirler. Böylesine başarılı ve ülkemize faydalı olacak bireyler yetiştirdiğiniz, öğrencilikleri döneminde de güzel tutum ve davranışlar kazanmaları yönünde ilginizi ve bizlere desteğinizi esirgemediğinizden dolayı sizleri tüm öğretim üyesi arkadaşlarım adına ayrıca tebrik ediyor ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Tabi ki, fakültemizin bu görünen yüzünün arkasında, bir de görünmeyen kahramanları var. Onlar bu fakültenin özveriyle çalışan idari personeli. Onlara da bu özverilerinden dolayı huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Konuşmamı Mustafa Kemal Atatürk’ün anlamlı bir sözüyle tamamlamak istiyorum: Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkûmdurlar.

Sevgili gençler, Bu duygu ve düşüncelerle hepinizin mezuniyetini tekrar canı gönülden tebrik ediyor, bundan sonraki hayatınızda da hepinize başarılar diliyorum. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Dekanımızın ardından Milletvekili Ceyda Çetin Erenler ve fakültemizi birinci sırada bitiren Biyoloji Bölümü öğrencimiz Mikail Tilkioğlu katılımcılara hitaben bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından bölümlerini ilk üç sırada bitiren öğrencilerimiz sahneye davet edilerek elde ettikleri başarılar Üniversitemiz tarafından ödüllendirildi.

Törenin sonunda mezuniyet belgelerini alan öğrencilerimiz şarkılar ve marşlar eşliğinde keplerini atarak mezuniyetlerini doyasıya kutladılar.

Fakültemizin bölümlerini ilk üç sırada bitiren öğrencileri şu şekilde sıralandı:

ARKEOLOJİ BÖLÜMÜNÜ İLK ÜÇ SIRADA BİTİREN ÖĞRENCİLER
Hüseyin Özcan
Mustafa Kükrek
Sultan Bülbül

 

BİYOKİMYA BÖLÜMÜNÜ İLK ÜÇ SIRADA BİTİREN ÖĞRENCİLER
Tuğba Saldız
Eda Ordu
Burcu Saraçoğlu

 

BİYOLOJİ BÖLÜMÜNÜ İLK ÜÇ SIRADA BİTİREN ÖĞRENCİLER
Mikail Tilkioğlu
Matluba Bobolonova
Esma Emekçi

 

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI​ BÖLÜMÜNÜ İLK ÜÇ SIRADA BİTİREN ÖĞRENCİLER
Tuana Tongüç
Ömür Pinar
Sude Etişken

 

KİMYA BÖLÜMÜNÜ İLK ÜÇ SIRADA BİTİREN ÖĞRENCİLER
Gülsenem Önder
Esra Özsarı
Resul Altınay

 

MATEMATİK BÖLÜMÜNÜ İLK ÜÇ SIRADA BİTİREN ÖĞRENCİLER
Halime Nur Sümeroğlu
Nurşin Aygün
Songül Hancı

 

SOSYOLOJİ​ BÖLÜMÜNÜ İLK ÜÇ SIRADA BİTİREN ÖĞRENCİLER
Fatma Dayan / Bahar Mente
Zekiye Tonbul
Kübra Erkan

 

TARİH BÖLÜMÜNÜ İLK ÜÇ SIRADA BİTİREN ÖĞRENCİLER
Fatma Kutluca
Şahin Çelik
Cansel Turna

 

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI BÖLÜMÜNÜ İLK ÜÇ SIRADA BİTİREN ÖĞRENCİLER
Zuhal Güler
Rabia Sultan Kılıç
Lale Yegen
 
Son Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, Cuma