Matematiğin Geleceği Kütahya Dumlupınar Üniversitesi“nde Konuşuldu

Matematiğin Geleceği Kütahya Dumlupınar Üniversitesi“nde Konuşuldu

Matematikte güncel konuların dünyaca ünlü bilim insanlarınca tartışıldığı, Operators in General Morrey-Type Spaces and Applications (OMTSA 2019) adlı uluslararası konferans Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin ev sahipliğinde yapıldı.

 

Kütahya Dumlupınar Üniversitesinin düzenlediği OMTSA 2019 Uluslararası Konferansı 17 Temmuz 2019 tarihinde açılış töreniyle başladı.

Fakültemizin Matematik Bölüm Başkanlığı tarafından fakültenin Germiyanoğlu Yakup Bey Salonu’nda düzenlenen konferansa, Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Necati Gündüz, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Kütahya İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kaan Erarslan, davetli konuşmacılar ve üniversitemizin akademik ve idari personelleri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Fakültemizin Matematik Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Ekincioğlu, katılımcıları selamlayarak başladığı konuşmasında OMTSA 2019'un öneminden söz etti ve "Bu konferans Türk matematikçilerle, diğer ülkelerin matematikçilerini bilimsel alanda iş birliği yapmasının önünü açacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Kaan Erarslan ise konuşmasına farklı ülkelerden katılımcıların katıldığı bu bilimsel toplantının Kütahya Dumlupınar Üniversitesinde düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladı ve "Bilimsel alanda yaşanacak gelişmeler, matematik alanında yaşanacak gelişmelere bağlıdır. İnanıyorum ki, konferans heyecan verici konu başlıklarında yenilikçi bakış açılarına sahne olacak ve tüm katılımcıları memnun edecektir" ifadelerini kullandı.

Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, tüm katılımcıların Kütahya'da olmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, başladığı konuşmasında, katılımcılara Kütahya ilinin zenginliklerinden söz etti. "Mühendislikte ve pozitif bilimlerde matematiğin önemi tartışılmazdır. Bu nedenle hem ilimizde yapılan bu konferansı, hem sizlerin bu etkinliğe ev sahipliği yapan Kütahya'yı tanımanızı, hem de birbirinizle yapacağınız görüş alışverişlerini çok önemsiyoruz. Yapacağınız çalışmaların Kütahya'mıza hayırlar getirmesini diliyor, saygılarımı sunuyorum" dedi.

OMTSA 2019 ÜÇ GÜN SÜRDÜ

Açılış töreninin ardından konferansın oturumlarına geçildi.

15 ülkeden 95 farklı konuşmacının katıldığı konferansta matematik alanında dünyaca tanınan pek çok bilim insanı da matematikte son yıllarda öne çıkan popüler kavramları tartışarak çalışmalarını, meslektaşlarıyla paylaştı.

Sunum dilinin İngilizce olduğu konferans, 19 Temmuz Cuma günü yapılan oturumlarla sona erdi.

Son Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2019, Çarşamba