Fakültemizde Mezuniyet Heyecanı

Fakültemizde Mezuniyet Heyecanı

Fakültemizden kaliteli eğitim sürecinin ardından öğrencilerimiz törenle mezun oldu.

Törende Dekanımız Prof. Dr. Anıl İça, Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören ve Kütahya Valisi  Ahmet Hamdi Nayir mezunlara hitap etti.

Dekanımız Prof. Dr. Anıl İça törene katılan hazirunu selamlayıp Fakültemiz hakkında bilgi verdikten sonra mezunlara şöyle hitap etti:” Sevgili gençler bugün hayatınızın önemli bir dilimi kapanırken diğer önemli bir dönemi başlıyor. Eğitim hayatınızın bitip çalışma hayatınızın başlayacağı bir döneme giriyorsunuz. Bilgi ve bilişim çağını yaşadığımız bugünlerde bilginin saatler içinde bile güncellendiği bir dönemde sizler çağı yakalamak için her zaman aktif olmalı ve bilgiyi takip etmelisiniz. Meslek hayatınızda başarınızın en önemli anahtarı her ne olursa olsun yaptığınız işe büyük bir sevgi ve saygı duymaktır, öncelikle sizler yaptığınız işe saygı duymalısınız ki toplum da saygı duysun.

Sevgili gençler, ilkokuldan bu yana ülkemizde aldığınız eğitimin değerini biliniz. Hepiniz birçok konuda bilimsel birikime sahip donanımlı gençler olarak yetiştirildiniz.Kendinizdeki birikimin ve potansiyelin farkına varınız ve bu birikim ve potansiyeli hafife almayınız. Sizler gibi bu ülkenin yetiştirdiği nice gençlerin dünyada birçok başarıya imza attığını unutmayınız. Üniversiteyi bitirmek aslında mesleki kariyerinizin başlangıç noktasıdır. Mesleğinizdeki başarınız kendinizi ne kadar yenileyebileceğiniz, ne kadar güncel tutabileceğiniz ve edinmiş olduğunuz donanıma ne kadar ilaveler yapabileceğiniz ile ilgilidir. Bizler sizlere güveniyoruz ve birçok güzel makam ve mevkide ülkemizin yararına çalışan, dünyada ses getirecek başarılara imza atan Dumlupınar Üniversitesi mezunları olacağına inanıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Törende mezun öğrencilerimize seslenerek Mezuniyet sonrasında öğrencilerimizin karşılaşabileceği zorluklar hakkında uyarılarda bulunan Rektörümüz Prof. Dr. Remzi Gören sözlerini şu şekilde tamamladı:“İlk düşman, ‘Tembelliktir’. Tembellik, mert bir düşman değildir, asla doğrudan karşına çıkmaz. Kılıktan kılığa girerek, bin bir hile kullanarak, felekten bir gün diyerek, yarın diyerek, daha zamanı var diyerek, yorgunsun dinlen diyerek seninle savaşır durur. Bu tehlikeyi hafife alma genç kardeşim! En azılı olanı, en insafsız olanı, en tehlikeli olanıdır. Bu düşmanlarla baş edebilirsin, korkma! Yeter ki mücadele etmeye bir karar ver, teslim olma!

İkinci düşman, ‘Kötü Arkadaştır’. Şunu bil ki genç kardeşim; bir insanın başına gelebilecek en büyük kötülük, kötü bir arkadaştır. Her kötülük gibi, o da sinsidir, maskelidir. Senin gibi giyinir, senin gibi konuşur, senin gibi yer içer. Dost ağzı kullanır, yardımına koşuyor gibi görünür. Seni kendine benzetir ve nihayet seni tutsağı eder. Unutma, gerçek dost acı söyleyendir. Unutma, en iyi arkadaş sırtını dayayabildiğin arkadaştır. Sen yokken, senin olmadığın ortamlarda, senin adın geçtiğinde seni doğrulayan, seni savunandır. Az bulunur, ama bir tanesi bile sana güç verir.

Son düşman, ‘Kötü Örneklerdir’. Bu örneklerden oldukça fazladır. İnsanlığın saflığından ve temiz yürekliliğinden istifade ederek cebini doldurup ense şişirenler, unutmayın ve aldanmayın, sizin en ciddi düşmanlarınızdır. Şunu belirtmek isterim ki, hiçbir hayat, bire bir kopyalanamaz. Başarıya giden kestirme yollar diye bir şey yoktur, en kestirme yol bildiğin yoldur. Cesur olmak, yürekli olmak farklı bir şeydir, olması gerekendir. Ama maceraya atılmak cesur olmak değildir. Başkalarının tırmandığı duvarı kullanabilirsin, ama bu başkalarının başarılarını tekrar edeceğin anlamına gelmez.  

Yolunuzun üstüne pusu kurmuş bu düşmanlarla savaşa hazır olun. Savaşı kazanacağınızdan eminim, çünkü bu savaşı kazanacak iki güce sahipsiniz: Güçlü İradeniz, Çalışma Azminiz.”

Vali Ahmet Hamdi Nayir yaptığı konuşmada şunları dile getirdi: “Bu güzel gününüzde mutluluğunuzu paylaşmaktan son derece gururluyum. 4 yıl önce bize emanet edilen sizleri ailenize teslim ediyoruz. Sizler, kültürünüzü buraya getirerek Kütahya’yı zenginleştirdiniz. Kütahya’da kültürünü aktararak sizleri zenginleştirdi. Bundan sonra Kütahya sevdalısı olarak hayatınızda başarılar diliyorum.”

Mezuniyet töreninde, Kütahya yöresine ait folklor gösterisi sahnelendi. Fakültemizde ve bölümlerinde dereceye giren öğrencilerimize protokol üyeleri ve akademisyenlerimiz tarafından başarı belgeleri takdim edildi. Belge takdiminin ardından öğrencilerimiz, hep birlikte kep atma heyecanını yaşadı. Törenlerin sonunda gelen konuklara Mezuniyet Pilavı ikram edildi.  

Son Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2017, Çarşamba